Corona (Covid-19) update

Posted on jul 10, 2020


Vanaf 11 maart besloot de Roemeense overheid alle scholen per direct te sluiten en waren samenkomsten met 50 of meer personen niet langer toegestaan. Dit zorgde ervoor dat we als Stichting Charis al onze programma’s per 12 maart hebben moeten stil leggen. We besloten om de week van 16 maart vanuit huis te werken om te zien hoe de situatie zich zou houden in Roemenie.

Op 24 maart maakte de Roemeense overheid bekend dat het land vanaf 25 maart in een complete lock-down zou gaan. Dit betekende dat je alleen nog je huis mocht verlaten met een verklaring om de noodzakelijke dingen te doen zoals boodschappen of je hond uitlaten. Alleen supermarkten en apotheken bleven open. Als het niet noodzakelijk was voor je werk om op kantoor te zijn werd er geadviseerd om vanuit huis te werken. De politie en het leger deden controles; als je op straat was zonder geldige reden of je hield je niet aan de 1,5 meter afstand kon je een boete krijgen van 2000 lei (€415.-). 

De mensen uit wijk waar wij mee werken brengen het grootste deel van de dag door op de straat. Voor deze mensen is het heel lastig om binnen te blijven. De eerste 2 weken van de lock-down hebben de politie en het leger nog geprobeerd om de orde te handhaven, maar dit werkte niet omdat de mensen toch niet binnen bleven. Het uitdelen van boetes in zinloos omdat de meeste mensen niet in staat zijn om de boete te betalen. Voor zover wij weten is er in de wijk geen besmetting bekend met Covid-19. Veel mensen zijn op dit moment werkloos. Als iemand recentelijk een legale baan had konden ze aankloppen bij de overheid voor hulp, behalve als ze net waren ontslagen. Dit zorgde ervoor dat ze niet hun hele inkomen kwijt zouden raken.

Helaas kregen we vervelend nieuws over een van onze kerkleden die tijdelijk in Engeland woonde en besmet is geraakt met Covid-19 en op de intensief care lag. Door complicaties veroorzaakt door Covid-19 is ze helaas oveleden. Een aantal weken gelden mochten wij haar naar haar laaste rustplaats hier in Floresti brengen.

Tijdens de lockdown zijn we gestart met een livestream op Facebook voor onze kerkdienst op de zondag en ons vrouwenprogramma op de woensdag. Vanaf 15 mei stond de Roemeense overheid toe dat je buiten kerkenlijke activiteiten mocht doen zolang je maar 1,5 meter afstond kon houden. Dit betekende dat we weer samen konden op zondag voor een kerkdienst en op woensdag het vrouwenprogramma. Vanaf half juni gaf de Roemeense overheid toestemming om binnen kerkelijke activiteiten te houden zolang je maar 1,5 meter afstand kunt houden. Dit betekende dat we op zondag en woensdag weer binnen met elkaar konden samen komen.

Als laatste willen we vertellen dat we vanaf 22 juni toestemming kregen om ons educatieproject weer op te starten als we ons aan een aantal regels zouden houden om de kinderen en leerkrachten te beschermen. We zijn blij met een groot multifunctioneel gebouw wat we daarvoor kunnen gebruiken.